Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna   Wykluczeni Opiekunowie
FORUM OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, KTÓRYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ ORZECZONA ZOSTAŁA PO 18 ROKU ŻYCIA (TZW. DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH) - OPIEKUNÓW WYKLUCZONYCH PRZEZ RZĄD
 


Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna -> Luźne rozmowy o wszystkim -> Ocena pacjenta w/g skali Barthel Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post Ocena pacjenta w/g skali Barthel - Wysłany: Śro 21:28, 11 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




[link widoczny dla zalogowanych]
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 5:42, 12 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




~laryska mówi:
11 września 2013 na 23:19
Numer intepelacji:
14823
Data wpływu:
2010-03-02
Data ogłoszenia:
2010-03-02 – 63. Posiedzenie Sejmu RP
Zgłoszona przez:

Beata Małecka-Libera – Interpelacje posła
Adresat:
Minister zdrowia
Odpowiedź:
Adam Fronczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Treść interpelacji:

Szanowna Pani Minister! Skala Barthel w wielu europejskich państwach stosowana jest do obliczania poziomu zapotrzebowania na opiekę osób wymagających określonego typu pielęgnacji. Nie służy ona do określania zakresu niezbędnej pomocy medycznej czy też oceny stanu zdrowia pacjenta, lecz pozwala na ustalenie wysokości związanych z nią kosztów.

Ponadto w innych krajach, kwalifikując pacjenta do opieki długoterminowej, bierze się pod uwagę wymiar czasowy (tzw. kanały czasowe), który jest niezbędny dla zapewnienia indywidualnej opieki na dobę. W Niemczech do opieki długoterminowej kwalifikowane są osoby wymagające co najmniej 90 minut opieki na dobę, w tym co najmniej 2/3 czasu tej opieki powinno być przeznaczone na podstawową pielęgnację człowieka (zachowanie higieny osobistej, pomoc w przemieszczaniu się i pomoc w przyjmowaniu posiłków). System obowiązujący w Polsce znacznie odbiega od opisywanych standardów, nie jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć większości chorych.

Bardzo często zdarza się, iż pacjenci mieszczący się w 40 punktach w skali Barthel wymagają około 300 minut opieki indywidualnej. Narodowy Fundusz Zdrowia, przyjmując granicę 40 punktów, ograniczył dostęp do świadczeń opieki długoterminowej dla około 2/3 osób spośród wszystkich potrzebujących.

Ustalenie granicy 40 punktów, jako obowiązującej, w wielu przypadkach uniemożliwia prowadzenie właściwie zaplanowanej terapii, a co za tym idzie, zaprzecza przyjętemu przez NFZ celowi opieki – usprawnianiu pacjenta i przygotowywaniu go do samoopieki oraz do pobytu w domu. Do opieki domowej trafiają pacjenci w różnym stanie zdrowia, często bez możliwości prowadzenia sprawnej rehabilitacji w warunkach domowych.

Należy podkreślić fakt, iż skala Barthel służy przede wszystkim ocenie poziomu samodzielności pacjenta, nie obejmuje ona jednak stanu umysłowego osoby chorej, który jest nierzadko kluczową przeszkodą do samodzielnego wypełniania wielu czynności.

Najistotniejszym problemem związanym z opisywaną skalą jest fakt interpretacji kryteriów kwalifikacji pacjentów w stosunku do samodzielnego spożywania posiłków. Biorąc pod uwagę jedną z definicji, która mówi, że za osobę samodzielną uważa się kogoś, kto nie potrzebuje pomocy, trudno jest wyjaśnić, dlaczego osoba karmiona przetartym posiłkiem za pomocą łyżki jest uznawana za samodzielnie spożywającą pokarm.

Jedynie pacjenci karmieni sondą są finansowani współczynnikiem 2,8. Natomiast znaczna większość potrzebujących, czyli osoby posiadające 5-40 punktów, jest finansowana stawką za osobodzień.

Co więcej, w woj. śląskim pacjent (który uzyskał więcej niż 0 punktów w skali Barthel ze względu na interpretację kwestii samodzielnego spożywania posiłków) musi być utrzymany na poziomie 69,86 zł. W takiej sytuacji liczba osób objętych najwyższymi świadczeniami z tego zakresu uległa drastycznemu spadkowi. Oznacza to obniżenie w znacznym stopniu poziomu finansowania zakładów opiekuńczych, co może w szybkim tempie doprowadzić do wyeliminowania z rynku usług opieki długoterminowej.

Wedle rozporządzenia koszykowego pacjentowi przysługuje opieka w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym czy też opiekuńczo-leczniczym, jeżeli według skali Barthel otrzymał maksymalnie 40 punktów. Ważne jest, aby ustalić, jak będzie rozwiązane owo zagadnienie, gdy dana osoba skierowana na kilkumiesięczny pobyt w placówce, na skutek prawidłowo sprawowanej opieki, w szybkim czasie przekroczy wyznaczony limit punktowy.

W związku z powyższym zapytuję uprzejmie:

1. Jakie są założenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące zmodyfikowanej skali Barthel i wiążącego się z nią obniżenia poziomu finansowania placówek opiekuńczych w woj. śląskim oraz w całej Polsce?

2. Jak ministerstwo postrzega rozwiązanie kwestii osób przebywających w opisywanych zakładach, które ze względu na właściwie sprawowaną opiekę medyczną, w krótkim czasie przekroczą granicę 40 punktów omawianej skali?

Z wyrazami szacunku

Poseł Beata Małecka-Libera

Dąbrowa Górnicza, dnia 26 lutego 2010 r.
Odpowiedź Adam Fronczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Data wpływu:
2010-04-28
Data ogłoszenia:
2010-05-06 – 66. Posiedzenie Sejmu RP

Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 2 kwietnia 2010 r., znak: MZ-ZP-Z-070-17453-1/BW/10, zawierającego prośbę o przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzi na interpelację pani poseł Beaty Małeckiej-Libery, otrzymaną przy piśmie z dnia 12 marca 2010 r., znak: SPS-023-14823/10, w sprawie zmodyfikowanej skali Barthel, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji w przedmiotowej sprawie.

Zasady realizacji świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostały określone w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), aktach wykonawczych do ww. ustawy oraz zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach i zakresach.

W odniesieniu do świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych realizowanych w ramach opieki długoterminowej mają zastosowanie m.in. przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147 i Nr 211, poz. 1645), zarządzenie nr 84/2009/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 grudnia 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej oraz zarządzenie nr 93/2009/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 grudnia 2009 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej. Zgodnie z ww. rozporządzeniem świadczeniobiorca w zależności od stanu zdrowia może mieć udzielane świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach stacjonarnych i domowych.

Podkreślam, że opieka długoterminowa przeznaczona jest dla osób obłożnie i przewlekle chorych niewymagających hospitalizacji, u których występują istotne deficyty w samoopiece i którzy wymagają całodobowej, profesjonalnej, intensywnej opieki i pielęgnacji oraz kontynuacji leczenia. Zadaniem zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego i zakładu opiekuńczo-leczniczego jest także przygotowanie rekonwalescenta i jego rodziny (opiekuna) do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych. Z powyższej definicji wynika wprost, że pacjent do zakładu opieki długoterminowej nie jest kierowany w związku z koniecznością stacjonarnego leczenia choroby przewlekłej (hospitalizacja), ale w związku z koniecznością ograniczenia lub eliminacji skutków tej choroby, poprzez stacjonarną profesjonalną pielęgnację i rehabilitację i nadzór lekarski nad kontynuacją leczenia. Kryterium kwalifikującym do objęcia świadczeniobiorcy opieką długoterminową jest stan zdrowia pacjenta. Stan zdrowia pacjenta determinuje zapotrzebowanie na usługi o charakterze leczniczym (kontynuacja leczenia farmakologicznego i dietetycznego), rehabilitacyjnym oraz pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Do oceny zapotrzebowania na opiekę wykorzystuje się m.in. skalę opartą na skali Barthel. Skala ta wykorzystywana jest także na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia do określania poziomu finansowania gwarantowanych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Wprowadzenie zmodyfikowanej skali Barthel, wg której fundusz finansuje świadczenia udzielane pacjentom, którzy uzyskali od 0 do 40 pkt, miało na celu zapewnienie jak największej liczbie ubezpieczonych dostępności do tego rodzaju świadczeń oraz wyeliminowanie zjawiska sprowadzającego się do pozostawania w nich osób, które nie wymagają świadczeń zdrowotnych i powinny być wypisane do domu bądź skierowane do domu pomocy społecznej.

Odnosząc się bezpośrednio do zaprezentowanej w interpelacji pani poseł Małeckiej-Libery opinii na temat skali Barthel, informuję, że podzielam pogląd pani poseł, iż skala Barthel w wielu europejskich państwach stosowana jest do obliczania poziomu zapotrzebowania na opiekę osób wymagających określonego typu pielęgnacji. Nie służy ona do określania zakresu niezbędnej pomocy medycznej, czy też oceny stanu zdrowia pacjenta, lecz pozwala na ustalenie wysokości związanych z nią kosztów.

W odniesieniu do pytań zawartych w interpelacji pani poseł Małeckiej-Libery informuję, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147, ze zm.) obszar zagadnień związany z finansowaniem i kontraktowaniem świadczeń zdrowotnych z powyższego zakresu był szeroko analizowany i omawiany z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, z przedstawicielami pielęgniarskich organizacji zawodowych.

W dniu 27 stycznia 2010 r. odbyło się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie z udziałem przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas spotkania ustalono, że celem poprawy finansowania świadczeń realizowanych dla pacjentów, którzy w ocenie skalą opartą na skali Barthel otrzymali ˝0˝ punktów i nie jedzą samodzielnie, ale mają zachowany odruch połykania, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązał się do aneksowania umów i wprowadzenia dla tej grupy świadczeniobiorców wskaźnika 2,0. Informuję, że w chwili obecnej Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi prace analityczne nad możliwością wprowadzenia zaprojektowanych zmian.

Przedstawiając powyższe, informuję, że aktualnie Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace merytoryczne nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147 i Nr 211, poz. 1645). W zakresie zaprojektowanych zmian przewiduje się również działania związane z uregulowaniem zapisów związanych ze zmodyfikowaną skalą Barthel. Informuję, że zakres zaprojektowanych zmian, zgodnie z procedurą legislacyjną, będzie podlegał szerokim konsultacjom międzyresortowym i społecznym.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Adam Fronczak

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2010 r.
Trochę to długie ,ale nie zrażajcie się ,lepiej wiedzieć z czym się tańczy.
Jeśli skala ,o której tu mowa będzie wyznacznikiem czy komuś się ono należy ,to z systemu wyleci 50%
pobierających śwadczenia !!!,a prace nad tym trwają jak widać od dawna,miłej lektury !!!
Tylko TRYBUNAŁ MOŻE POMÓC
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 5:48, 12 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




~NINer mówi:
11 września 2013 na 22:36
Szykują się podziały według innych kryteriów !!! Matko Boska Częstochowska !

I. 86-100 pkt. – stan pacjenta „lekki’’
II. 21- 85 pkt. – stan pacjenta „średnio ciężki’’
III. 0 – 20 pkt. – stan pacjenta „bardzo ciężki’’

im mniej punktów tym „lepiej”
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 6:44, 12 Wrz 2013  
Joanna




Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Koszalin


Będą, to naprawdę krępujące sprawdzenia. będą patrzeć np czy mama często popuszcza stolec, i mocz. To tak jak zaglądanie do tyłka czy wychodzi czy wylatuje szybko. Całkiem ich powaliło. Przecież to krępujące przy obcych, nie liczy się dla nich już nic.
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:20, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Pani Seredyn,
czy Pani wie co Pani mówi ???????????????????????
Ciekawe co mamy zrobić z podopiecznymi,którzy mają demencję starczą,ale jeszcze sami się załatwią ,tylko nie wiedzą do czego służy papier toaletowy !!!!!!
Ciekawe co Pani zrobi z ludźmi chorymi na Alzheimera,którzy sami się najedzą,gdy im się poda jedzenie,bo nie wiedzą gdzie chleb leży???
Ciekawe co Pani zrobi z podopiecznymi,którzy są po rozległych udarach i mają na na nazwisko Maria Curie Skłodowska,bo swojego nie pamiętają ??
Ciekawe co zrobi Pani z podopiecznymi,którzy mają miażdżycę,nie muszą mieć pampersów,ale palcami wycierają swoje odchody????
Ciekawe co Pani zrobi z podopiecznymi,którzy pół godziny nie mogą sami zostać w domu,bo walą w drzwi jakby ich ktoś obdzierał ze skóry-haloperidol i po sprawie TaK? a może od razu PAVULON ??????
Może EUTANAZJA???
Ci Ludzie nie potrzebują Opiekuna !!!
Pani jest PIELĘGNIARKĄ ??
KTO PANI DAŁ DYPLOM????
STWORZY PANI NASTĘPNYCH WYKLUCZONYCH-ŁATWO PANI Z NAMI NIE PÓJDZIE!!!!
POSŁOWIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ !!!

[link widoczny dla zalogowanych]

Chorzy po udarach,chorzy z afazją motoryczną,chorzy z niewydolnością krążenia IIIi st.w/g NYHA
chorzy splątani,chorzy z zaburzoną orientajcą !!!!
KTO TYM LUDZIOM PODA LEKI !!!!
KTO ZROBI ZASTRZYKI !!!!
KTO PRZEPROWADZI MASAŻ !!!
KTO BĘEDZIE REHABILITOWAŁ !!!!
KTO ICH WYKĄPIE,NAKARMI!!!
KTO ZASTOSUJE ODOPOWIEDIĄ DIETĘ DLA CUKRZYKA Z NIEPAMIĘCiĄ WSTECZNĄ!!!!!!!
KTO SPRAWDZI POZIOMY CUKRU I PODA ODPOWIEDNIA DAWKE INSULINY !!
KTO BĘDZIE PILNOWAŁ ŻEBY POŁOWA BLOKU NIE WYLECIAŁA W POWIETRZE ???
KTO ??
PANI SEREDYN NIECH PANI ZASTANOWI SIĘ CO PANI MÓWI !!!!

TE PYTANIA POWINNŚMY JAK NAJSZYBCIEJ ZADAĆ POSŁOM ,SERNATOROM I MPPIPS !!!!!



■~Jagna mówi:
14 września 2013 na 17:06
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:29, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Odpowiedz
■~Ja mówi:
14 września 2013 na 17:08
No tak. A co to znaczy niesamodzielna? A taka ktora wlaczy gaz i zapomni podpalic, a zapach gazu w calym bloku, a taka ktora prasuje i traci przytomnosc przy tym prasowaniu bo pomyslala ze pomoze kiedy ja wyszlam do sklepu a taka ktora myli ranek z wieczorem to jest samodzielna? Nie lezy ale trzeba pilnowac jak dziecko. Z dzieckiem chociaz sie pobawisz a z taka osoba gwarantuje zabawnie nie jest. Ta skala to sciema i dobrze ktos napisal ze wietrza interes na nowych przepisach. pomoc wedlug tej skali trafi na pewno we wlasciwe rece ale skrzywdzi tez wiele osob ktore kompletnie od niej odbiegaja a zyja w przymusowej izolacji. Nawet jesli nie uznaja ze SP mi sie nie nalezy to i bez tych pieniedzy nie zostawie mamy bo sumienie mi nie pozwoli. I gdyby proponowali mamie luksusowy dom pomocy to i tak nigdzie jej nie oddam,bo to nie mebel, bo poprostu ja kocham.


■~ajka mówi:
14 września 2013 na 17:36
JA POPIERAM, TAK SAMO MYŚLĘ
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:31, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Maciek mówi:
14 września 2013 na 15:28
A co proszę Pana (NI) skala ta mówi o chorych na alzchajmera i osób chorych psychicznie ? co mogą chodzić ale wogóle nie funkcjonować samodzielnie ? Czy takie osoby muszą być pozostawione samej sobie bez kontaktu z rzeczywistością ?
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:42, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Wypowiedź krytyczna,ale jak niesprawiedlwa !!!!

Jeżeli część osób uważa że skala Barthel jest niesprawiedliwa bo według niej świadczenie będzie należało się opiekunom osób -które tej opieki naprawdę wymagają -to znaczy że sami takimi osobami się nie opiekują -są zwykłymi naciągaczami co chcą podwiesić się pod uczciwych opiekunów-oczywiście w celu wyłudzenia świadczeń z MOPS.Gdzie wy macie odrobinę wstydu i honoru żeby jeszcze sprawę kierować do TK.Mówicie o jakichś prowokacjach z mojej strony-a sami wykorzystujecie naiwność niektórych osób na tym forum co są w prawdziwej potrzebie.Prawie wszyscy piszą tylko o pieniądzach a gdzie główny cel czyli opieka?UCZCIWI OPIEKUNOWIE ŚWIADCZENIE DOSTANĄ-będzie ich z 10% i chwała że tylko tyle a reszta nierobów do roboty albo pod kościół.
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:46, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




~ANNA mówi:
14 września 2013 na 23:42
Larysko,jestem,bo pomysł Pani Seredyn to jest z piekła rodem !!!!
Bedę bronić do upadłego wszystkich opiekunów,którzy mają pod swoją opieka ludzi po udarach,z demencjaą starczą,z niepamięcią wsteczną z alzheimerem i innymi zaburzeniami umysłowymi !!! Jeszcze trochę to może się okazać,ze nie ma w Polsce osób z niewydolnoscią umysłową !!!!!
Mam nadzieję,że znajdę na tym blogu wiele osób mających problemy z chorymi w/w stanach !!!!
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:49, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Pozwoliłam sobie zacytować wpis Pana Marka(Marku mysle,ze mi wybaczysz)


~Marek mówi:
14 września 2013 na 21:48
tak jak napisał P zbyszek większość opiekunów zmieści się w Skala Barthel piszę o osobach które znam osobiście
lecz to jest projekt tu wszystko jest pod znakiem ? lub w nawiasach

[link widoczny dla zalogowanych]

czyli dokładnie wielki znak ????

Marku,osoby z chorobami psychicnymi nie sabrane pod uwage w ocenie skali BARTHEL !!!
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 9:59, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




~ANNA mówi:
14 września 2013 na 23:00

Pani Seredyn niech nie będzie taka mądra !!!
Myśli Pani,że ma do czynienia z idiotami !!! NIE !!!
Skala Barthel to nie wszystko droga Pani !!!!!
Musi się pani jeszcze douczyć !!! -szkoda,że tego nie wie pielęgniarka z dyplomem !!!!!

OPIEKUNOWIE,KTÓRZY OPIEKUJĄ CHORYMI PO UDARACH Z ALZHEIMEREM ,DEMENCJĄ STARCZĄ PANI TEGO NIE POPUSZCZĄ !!!
Zapamiętajcie ten link !!!

[link widoczny dla zalogowanych]


Skala Barthel. …
Należy pamiętać, że Skala ta jest nieprzydatna do określenia stanu zdrowia i zakresu niezbędnej pomocy medycznej. …

Skala ta w wielu krajach Europy Zachodniej stosowana jest do obliczania poziomu zapotrzebowania na opiekę osób trzecich, a tym samym do ustalania kosztów opieki w domach pomocy społecznej !!!!.

Odpowiedz
~zbyszek.p mówi:
14 września 2013 na 23:14
No i właśnie b.dobrze po przecież chodzi tu o ilość czasu poświęconego na opiekę.Czym ktoś bardziej niesamodzielny niekoniecznie ciężko chory tym więcej czasu trzeba mu poświęcić.

Odpowiedz
~zbyszek.p mówi:
14 września 2013 na 23:10
Może Pani być spokojna analizowałem tą skalę i opiekunowie takich osób otrzymają świadczenie. zresztą zdecydowana większość z nas zajmuje się ciężko chorymi niepełnosprawnymi tak .że nie ma czego się obawiać.Dobrze. że w końcu zapadła taka decyzja bo jest ona dla nas najbardziej sprawiedliwa bo wcześniejsze kryteria były jednym wielkim absurdem.

Odpowiedz
~ANNA mówi:
14 września 2013 na 23:18
Oby Pan miał rację Panie Zbyszku !!! Ja również analizowałam te skalę!!! Chory chodzący może mieć zdrowe nogi ,ale chory umysł i niech pan uwierzy wcale nie musi leżeć odłogiem !!! A skala Barthel nie analizuje stanu psychicznego chorego !!!

Odpowiedz
~zbyszek.p mówi:
14 września 2013 na 23:24
Nie no Pani ANNO ten co ma chory rozum jest przecież niesamodzielny wielu czynności nie może wykonywać nie mówiąc że strach taką osobę samą pozostawić w domu to jest oczywiste że taki fakt musi być brany pod uwagę.

Odpowiedz
~ANNA mówi:
14 września 2013 na 23:29
Dziękuje Panu ,Panie Zbyszku za tę wypowiedź.Doszliśmy do consensusu .Tylko skala Barthel nie określa czy chory potrafi np.trafić do własnego domu .Prawda ?

~ mówi:
14 września 2013 na 23:42
pod koniec dyskusji jest ciekawie o tej skali. no i chyba mocno zmieniono w dłół punkty (teraz chyba jest granica 15, a nie 40) więc to nie idzie wdobrym kierunku. Latwo wyrolują wszystkich co ocaleją z obecnego pogromu.
[link widoczny dla zalogowanych]

Odpowiedz
~ANNA mówi:
15 września 2013 na 00:00
Dyskusja żwawa-wreszcie ktos zauważył CO Z PSYCHICZNYMI ?????!
TO JEST DOPIERO DNO URZĘDNICZEJ MASY !!!!! PSYCHICZNI DO GAZU !!!!
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 10:04, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




Pani Seredyn nie zrealizuje Pani hasła głoszonego przez premiera tego rządu,że nie przy każdym stracu musi być opiekun !!!
Tak,przy każdym starcu musi być opiekun,jeśli agendy państwowe orzekły,że ten starzec jest NIEZDOLNY DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI !!!
DOŚĆ JUŻ OKŁAMYWANIA WO !!!
NASTĘPNY BUBEL PRAWNY PANI BĘEDZIE TWORZYĆ !!
To,że ustawa jest niekonstytucyjna to już wiemy -powiedzial to Pani kolega w Sejmie !!!!!

Można dowiedzieć się bardzo dużo o kwalifikacji chorych !!Tylko kto by takie badania przeprowadzał??Ile to by kosztowało??Najlepiej więc krzyknąć hasło SKALA BARTHEL i z głowy !!!
Nie,pani minister, Pani nie była zapewne na zajęciach z geriatri !!!!
Pani najpierw epatowała opinię publiczną opowieścią o wnuczku z Krakowa a teraz będzie Pani otumaniała ludzi skalą BARTHEL !!!!
Nie uda się pani zrealizować wizji Senatora Augustyna,który widziałby wszystkich chorych niezdolnych do samodzielnej egzystencji w domach opieki,których właścicielami będzie np BCC!!!!!
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 10:06, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




jedno a co innego robią !!!!!!!!!!

Odpowiedz
~ANNA mówi:
15 września 2013 na 00:08
dy Wykluczeni Opiekunowie zajmujący się ludźmi po udarach,z demencją starczą z Alzheimerem prześlą Pani Poseł Bańkowskiej dokładną informację co to jest skala Barthel i czy określa ona w jakim stopniu ci chorzy potrzebują opieki, to wtedy będziemy mieć jasną sytuację,że Pani Poseł Bańkowska będzie dobrze zorientowana i będzie przeciwna pomysłowi Pani Seredyn !!!!
Pani Seredyn stworzy kolejny bubel prawny
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 10:08, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




CAŁOŚCIOWA OCENA GERIATRYCZNA
Maria Kołomecka
Pracownia Gerontologii UM
CAŁOŚCIOWA OCENA GERIATRYCZNA (COG)
􀂄WIELOKIERUNKOWY, ZINTEGROWANY PROCES DIAGNOSTYCZNY, KTÓREGO
CELEM JEST USTALENIE ZAKRESU ZABURZENIA DOBROSTANU (wg definicji zdrowia
WHO), USTALENIE PRIORYTETÓW LECZNICZO-REHABILITACYJNYCH, POTRZEB I
MOŻLIWOŚCI ZAPEWNIENIA DALSZEGO LECZENIA/REHABILITACJI/OPIEKI (dom,
dom opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy, oddział szpitalny)
􀂄OKREŚLENIE ZDOLNOŚCI OSOBY STARSZEJ DO SAMODZIELNEGO
FUNKCJONOWANIA ORAZ USTALENIE POTRZEB ZDROWOTNYCH,
PSYCHOLOGICZNYCH I SOCJALNYCH OSOBY W WIEKU PODESZŁYM
􀂄OPTYMALNIE PRZEPROWADZANA PRZEZ ZESPÓŁ - LEKARZ, PSYCHOLOG,
REHABILITANT, PIELĘGNIARKA, PRACOWNIK SOCJALNY
􀂄BARDZO ISTOTNA WSPÓŁPRACA Z RODZINĄ CHOREGO
􀂄COG OBEJMUJE - OCENĘ STANU CZYNNOŚCIOWEGO, OCENĘ STANU ZDROWIA
FIZYCZNEGO, FUNKCJI UMYSŁOWYCH, OCENĘ SOCJALNO-ŚRODOWISKOWĄ
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 10:09, 15 Wrz 2013  
ANNA




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów




COG - OCENA CZYNNOŚCIOWA
􀂄SKALA OCENY PODSTAWOWYCH CZYNNOŚCI ŻYCIOWYCH - SKALA KATZA
(ADL - activities of daily living). NISKA PUNKTACJA ŚWIADCZY O NIEZDOLNOŚCI DO
SAMODZIELNEGO FUNKCJONOWANIA
􀂄OCENA ZŁOŻONYCH CZYNNOŚCI ŻYCIA CODZIENNEGO - SKALA LAWTONA
(IADL - instrumental activities of daily living). OCENIA ZDOLNOŚĆ PODSAWOWEGO
FUNKCJONOWANIA WE WSPÓŁCZESNYM OTOCZENIU, POZWALA NA
PRZYBLIŻONE ZOBIEKTYWIZOWANIE POTRZEB CHOREGO W ZAKRESIE
POMOCY/OPIEKI
􀂄OCENA SPRAWNOŚCI CHOREGO wg SKALI BARTHEL - WYMAGANA PRZEZ NFZ
PRZY KWALIFIKACJI DO PLACÓWEK OPIEKUŃCZYCH (40 punktów - granica
finansowania przez NFZ)
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Forum Wykluczeni Opiekunowie Strona Główna -> Luźne rozmowy o wszystkim -> Ocena pacjenta w/g skali Barthel Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 3  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin